PROLOG

Tupiki przyleciały do naszego kraju z odległych krain północy, przywiodły je tutaj fascynujące historie wędrujących po świecie ptaków opisujące piękną i niezwykłą Polskę! Urzeczone opowieściami przyjazne stworzenia osiedliły się w zachwycających miejscach, pełnych starych opowieści, zasłyszanych legend oraz ciekawych historii. Zatrzymały się w urokliwych przyrodniczych ostojach, z dala od zgiełku cywilizacji, na dzikich terenach nieodkrytej jeszcze Polski. Inne – bardziej towarzyskie osobniki – odwiedziły skupiska ludzkie, porywające miejskie zabytki, żywe skanseny kultury na wsiach i w miasteczkach, miejsca ważne dla ludzi, ich tożsamości lokalnej i narodowej. Niektóre – bardziej czupurne – zapędziły się na festiwale regionalne czy kulturalne. No dobrze – bądźmy szczerzy – były też takie, które poleciały po prostu jeść ryby.

Podczas swoich podróży Tupiki spotkały wielu ciekawych ludzi zakochanych w swoim kraju i regionie. Ludzie Ci pokazali ciekawym ptakom swoje własne szlaki, swoje wędrówki – nie zawsze lekkie i wesołe, często natomiast pouczające. Pełne inspiracji stworzenia poleciały szukać kolejnych wyjątkowych postaci, wiedziały już bowiem, że to właśnie dzięki ich historiom są w stanie w pełni poznać piękno Polski.

Pasjonaci historii, natury czy kultury – jedni pracujący na uniwersytetach, inni natomiast rozwijający swoje zamiłowania w zaciszu własnego domu – stali się dla Tupików mentorami, kompanami podróży lub bajarzami. Ich wiedza stanowi nieocenioną wartość także dla Polski, są oni niczym żywe skarby narodowe.

Oczarowali Tupiki tak bardzo, że ptaki postanowiły u nas zostać i teraz same chcą się dzielić – z nami wszystkimi – swoją wiedzą i przeżyciami, pokazując zachwycające piękno Polski!